Producenci

Dostawcy

Filtr powietrza

Filtr powietrza

Bremfero

12-0375

0
/5 (0 komentarzy)

26,99 zł

Ostatnie egzemplarze!

Filtr powietrza to jeden z elementów eksploatacyjnych wymagających regularnego serwisowania. Jaką pełni funkcję? Czym grozi zaniedbanie tego elementu? Jakie są rodzaje filtrów powietrza i czy można taki filtr wymienić samodzielnie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w tekście.

Do czego służy filtr powietrza? Wychwytuje kurz, piasek i zanieczyszczenia stałe znajdujące się w powietrzu oraz nie dopuszcza do tego, żeby ich drobiny przedostawały się do silnika. Jeśli nieregularnie wymienia się filtr powietrza, wówczas może dojść do jego zatkania. To z kolei grozi przedwczesnym zużyciem elementów ciernych silnika. Nietrudno sobie wyobrazić, co się stanie, jeśli drobiny piachu wraz z olejem dostaną się do gładzi cylindrów albo do łożysk korbowodów

Zanieczyszczony filtr powietrza może też wpływać na wyższe zużycie paliwa i spadek mocy. Jak to możliwe? Filtr znajduje się na początku układu dolotowego powietrza i znacząco wpływa na jego przepływ masowy. Jeśli jest zatkany, do silnika dostanie się go mniej, co zakłóci proces spalania.

Wszelkie zanieczyszczenia, które powodują zmniejszenie przepustowości filtra, powodują też odczyt danych wysyłanych przez przepływomierz do jednostki sterującej jej pracą, a co za tym idzie — właśnie większe spalanie oraz spadek mocy. Taka sytuacja może nawet skończyć się tym, że silnik np. zacznie pracować w trybie awaryjnym.

Co ile należy wymieniać filtr powietrza? Najczęściej co 20 000–40 000 km, ale precyzyjne informacje podaje zawsze producent danego auta. Jeśli w ciągu roku pokonujemy krótszy dystans, to powinniśmy wymieniać filtr powietrza co rok. Ceny filtrów to od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w zależności od modelu samochodu i jakości produktu. Remont silnika jest znacznie droższy. Nie warto więc oszczędzać!

KategorieKategorie