Producenci

Dostawcy

Tarcza hamulcowa

Tarcza hamulcowa

Brembo

08.5005.20

0
/5 (0 komentarzy)

148,99 zł

Ostatnie egzemplarze!

Tarcze hamulcowe stanowią czynną część układu hamulcowego, co oznacza, iż podczas jazdy samochodem, obracają się one razem z kołami pojazdu. Są one trwale zamontowane do piast kół na przedniej i tylnej osi i stanowią powierzchnie cierną dla klocków hamulcowych. Mają one za zadanie, razem z nakładkami hamulcowymi, stworzyć tarcie, które umożliwi zahamowanie poruszającego się samochodu. W momencie naciśnięcia przed kierowcę pedału hamulca, tłoki, mieszczące się w zaciskach hamulców, zostają wypchane przez powstające w układzie ciśnienie, w efekcie czego dochodzi do docisku klocków hamulcowych do tarcz hamulcowych i zahamowania pojazdu. Konkretny rodzaj tarcz hamulcowych dobierany jest w zależności od rodzaju samochodu, jego klasy, masy własnej oraz przeznaczenia. 

Zalety tarcz hamulcowych 

Niewątpliwą zaletą hamulców tarczowych jest ich wysoka efektywność, niezależnie od panujących na drodze warunków. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku mokrej i śliskiej nawierzchni. Tarcze hamulcowe, w większości sytuacji, pozostają suche. Wynika to z działania siły ośrodkowej, która osusza je z wilgoci oraz faktu, iż tarcze te znajdują się w niedalekiej odległości od klocków hamulcowych. Hamulce tarczowe pozwalają również na bardzo łagodne hamowanie, co jest możliwie dzięki temu, iż siła hamowania jest w ich przypadku wprost proporcjonalna do siły nacisku na pedał hamulca. 

Wymiana tarcz hamulcowych 

Tarcze hamulcowe to części, które ulegają zużyciu w wyniku eksploatacji pojazdu, przez co należy je regularnie wymieniać. Zużycie tarcz hamulcowych objawia się zmniejszeniem ich grubości do wartości granicznej oraz powstawaniem wibracji odczuwalnych w nadwoziu i na kierownicy w trakcie hamowania. Okresowa wymiana tarcz hamulcowych odgrywa również zasadniczą rolę w kwestii komfortu i bezpieczeństwa jazdy.

KategorieKategorie